Yerba Mate

Dziś troszkę z innej beczki, kto pije Yerba Mate łapka w górę.

Mate,inaczej yerba mate to południowoamerykańskie zioło, które ma zwolenników na całym świecie. W poszukiwaniu naturalnych substancji stymulujących, nie dających efektów ubocznych i pozbawionych toksyczności, mate niesie ze sobą największe nadzieje. Ta substancja pobudzająca ciało i umysł, naturalne źródło substancji odżywczych i zdrowotnych, zasługuje na uwagę każdego, kto troszczy się o swoje zdrowie.

Co to jest Yerba Mate?

Mate to napój podobny do herbaty, najbardziej popularny w Argentynie, Urugwaju, Paragwaju i południowej Brazylii. Jest warzony z suszonych liści i łodyg całorocznego drzewa yerba mate. Nazwa mate pochodzi od słowa "mate", oznaczającego roślinę, z której robi się tradycyjny napar.
Mate ma charakterystyczny dojrzały smak, który jest słodko-kwaśny i ma posmak wyschniętych liści, podobny do tradycyjnej herbaty. Spośród 196 lotnych substancji chemicznych zawartych w yerba mate 144 znajduje się także w zwykłej herbacie. Yerba mate wykorzystywana jest w medycynie popularnej oraz w wielu środkach farmaceutycznych jako stymulator centralnego ośrodka nerwowego,środek moczopędny i przeciwreumatyczny.

Właściwości chemiczne

Mate to wiecznie zielony przedstawiciel rodziny ostrokrzewów. Rośnie głównie w Argentynie, Paragwaju i Brazylii, gdzie jest także uprawiana.Według zachodniej medycyny, roślina ta jest określana jako aromatyczna, stymulująca, gorzka,przeczyszczająca, ściągająca,moczopędna,
napotna i przeciwgorączkowa. Mate zawiera liczne witaminy i minerały. Jest także bogatym źródłem żywic, włókien i olejków eterycznych. Mate zawiera także karoten, witaminę A, C, E, B1, B2, ryboflawinę, kwas nikotynowy, pantotenowy, witaminę H, magnez, wapń, żelazo, sód, potas, krzem, fosforany, siarkę, kwas chlorowodorowy, chlorofil, cholinę i inozytol. W 1964 roku grupa naukowców z Instytutu Pasteura w Paryżu doszła do wniosku, że mate zawiera praktycznie wszystkie witaminy niezbędne do podtrzymania życia.
Mate zawiera jeszcze składniki chemiczne zwane ksantynami, ale o tym się nie będę rozpisywać.

Właściwości terapeutyczne

Yerba mate jest napojem stymulującym, który likwiduje zmęczenie oraz stymuluje zdolności psychiczne i fizyczne organizmu. Ma zbawienny wpływ na nerwy i mięśnie.Zwiększa także wydajność pracy umysłowej. Dzięki zestawowi witamin z grupy B yerba mate współpracuje z zasobami cukru w mięśniach,nerwach i mózgu. Witaminy C i E działają jako obrona organiczna tkanki. Sole mineralne, razem z ksantyną pomagają w pracy układu krwionośnego i poprawiają krążenie krwi, ponieważ ksantyna działa jako rozszerzacz naczyń. Co więcej herbata mate może sprawić, że chociaż jesteśmy głodni, czujemy się nasyceni. Yerba mate jest moczopędna i bardzo korzystna w przypadku problemów z pęcherzem. Ma także dobroczynny wpływ na przemianę materii poprzez aktywowanie ruchów perystaltycznych. Ułatwia trawienie pokarmów, łagodzi problemy gastryczne i polepsza wydalanie. Działanie stymulujące Yerba mate trwa dłużej niż takie samo działanie kawy i nie ma skutków ubocznych, takich jak bezsenność czy podenerwowanie.
Głównym obszarem naszego ciała, na który mate wpływa najbardziej,są żołądek i jelita. Jej działanie sięga od natychmiastowej poprawy przemiany materii po zdolność odbudowywania zniszczonej tkanki żołądka i jelit. Ostre lub chroniczne zaparcia łatwo wyleczyć dzięki herbacie mate. Herbata ta wydaje się działać głównie poprzez rozmiękczanie kału, ale stymuluje także normalny ruch jelit.
Mate ma zdolność usprawniania działania mózgu,nie powodując efektów ubocznych, takich jak nerwowość i podrażnienie.Herbata zwiększa żywotność i energię, polepsza zdolność koncentracji, zmniejsza nerwowość,podrażnienie, zwiększając odporność na zmęczenie fizyczne i psychiczne. Poprawa nastroju, zwłaszcza w przypadku depresji,często wynika z picia mate. Nie ma negatywnego wpływu na sen.
Dostarcza wielu składników odżywczych niezbędnych do budowy i odbudowy mięśnia sercowego. Co więcej,zwiększa dostawy tlenu do serca, zwłaszcza w czasie ćwiczeń lub w sytuacji stresowej. Mate jest więc ulubionym napojem osób dbających o rzeźbę sylwetki i każdego, kto zainteresowany jest zdrowotnymi korzyściami ćwiczeń. Działanie metaboliczne herbaty tej wydaje się objawiać zdolnością do podtrzymywania glikolizy tlenowej (rozszczepienie węglowodanów) podczas ćwiczeń prowadzonych przez dłuższy czas. Prowadzi to do spalania większej liczby kalorii,zwiększa wydajność układu krążenia i opóźnia glikolizę tlenową oraz prowadzi do produkcji kwasu mlekowego podczas ćwiczeń.

Komentarze

  1. Szukałem długo yerba mate dla początkujących, ale w końcu znalazłem :) od tego czasu nie mogę się od niej uwolnić. Polecam yerbę ze względu na smak, właściwości zdrowotne i kopa, którego daje!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Test zegarka XIAOMI AMAZFIT PACE

Ból w pachwinie

Ból pięty