TEST BUTÓW: KALENJI KIPRUN TRAIL XT5


TEST BUTÓW: KALENJI KIPRUN TRAIL XT5

 
Siemka, właśnie stałem się posiadaczem nowych butów od firmy Kalenji. Są to buty przeznaczone do długich dystansów ze względu na zastosowaną w nich amortyzację K-Ring, która jest stosowana w butach szosowych. Podeszwa ma bardzo agresywny bieżnik, przez co zachowują się idealnie w terenach leśnych, w błocie czy też w biegach wysokogórskich. Bardzo podobną podeszwę mają buty Salomon Running Speedcross 3.
Buty ważą dość dużo, bo 355 gram, a kieszonka w języku umożliwia schowanie sznurówek, które dzięki temu nie zaczepiają o roślinność i nie rozwiązują się. Różnica wysokości podeszwy z tyłu i z przodu (drop) wynosi 10mm.
But jest ceniony wśród ultramaratończyków i właśnie na te dystanse jest przeznaczony.
Buty marki Kalenji nie mają uznania wśród zawodowych biegaczy, ale czy wiedzieliście, że Thierry Breuil - szef produktów Kalenji z rodziny biegania w terenie, pokonał w Kiprunach m.in. 3 razy UMTB, i stawał w nich na podium? Wiedział ktoś o tym?
Test butów przeprowadziłem na dystansie 110 km w terenach przełajowych, najczęściej była to trasa Rusałka - Jezioro Strzeszyńskie - Rusałka, gdzie robiłem długie wybiegania i poprawiałem siłę nóg na tamtejszych podbiegach.

SIATKA:
Nie jest to siatka, która przepuszcza bardzo dużo powietrza, tak więc nie jest to but do biegania w okresie letnim, najlepiej biegać w tych butach jesienią, zimą oraz wczesną wiosną.
Przepuszczalność powietrza jest średnia, ale takie pewnie było założenie producenta, w końcu to buty do biegania po błocie, śniegu i podmokłych terenach.
Po stu kilometrach siatka wygląda jak nowa, nie ma żadnych przetarć.

AMORTYZACJA:
Amortyzacja w XT5 jest bardzo dobra, poczułem ją od razu po zrobieniu kilku kroków, but na pięcie jest miękki, na śródstopiu także zastosowano system amortyzacji i bardzo dobrze tłumi on każde mocniejsze stąpnięcie.

PRZYCZEPNOŚĆ:
Buty testowałem w warunkach złej pogody, w błocie, podczas roztopów oraz podczas deszczu, na podbiegach i na zbiegach, przeważnie w terenie leśnym.
Przyczepność jest znakomita, specjalnie próbowałem wpaść w poślizg, ale buty skutecznie hamowały, wgryzały się w glebę i nie pozwoliły na utracenie kontroli podczas biegu.

STABILIZACJA:
Tutaj pierwszy minus, bo stabilizacja na śródstopiu nie jest najlepsza, po kilku kilometrach biegu, kiedy buty już się rozejdą, to śródstopie zaczyna lekko pływać (nie pływa przy mocnym zawiązaniu sznurówek, ale wtedy odczuwa się mocniejszy ucisk na górną część stopy), ale za to bardzo dobrze trzymają stopę na pięcie, gruba warstwa gąbki świetnie oplata ścięgno Achillesa, przez co buty wydają się idealnie leżeć.

SZTYWNOŚĆ:
Sztywność buta jest dość duża do około dziesiątego kilometra, po tym dystansie but robi się bardziej elastyczny i biegnie się z większym komfortem.

WYTRZYMAŁOŚĆ PO 110 KM:
Wytrzymałość jest na bardzo wysokim poziomie, nie zauważyłem żadnych uszkodzeń.
PODSUMOWUJĄC but KALENJI KIPRUN TRAIL XT5 jest butem z wyższej półki, chociaż znajdą się głosy "Kalenji, w czym Ty biegasz, przecież to dyskontowy produkt", wcale nie, bardzo polecam ten but do treningów i startów w zawodach trailowych.


PIONA

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Test zegarka XIAOMI AMAZFIT PACE

Ból w pachwinie

Ból pięty